Spot reklamowy

Postprodukcja jest ostatnim etapem produkcji filmowej. Obejmuje wszelkie prace nad spotem, które doprowadzają realizację do ostatecznej wersji. W tym czasie film zostaje poddany montażowi, korekcie dźwięku i barwy, urozmaicony animacjami i innymi efektami specjalnymi, niezbędnymi do odtworzenia unikalnego klimatu oraz sukcesu danej produkcji. Na czym polega montaż i dlaczego jest tak ważny? Czy film zaraz po nakręceniu wymaga korekty kolorystyki i dźwięku?

Montaż – offline / online

Montaż filmowy polega na łączeniu ujęć. Ma decydujący wpływ na tempo produkcji i dynamikę akcji. przez co bezpośrednio tworzy określoną atmosferę w filmie, wywołuje u widza pożądane reakcje i emocje. Istnieje wiele rodzajów montażu, wykorzystywanych w zależności od chęci uzyskanego efektu, np. powszechnie stosowany montaż miękki (opiera się na łagodnych cięciach, stopniowych przejściach między ujęciami), montaż twardy (polega na żywiołowych, gwałtownych zmianach, szybkich przejściach między ujęciami) czy montaż skojarzeniowy (bazujący na takim łączeniu scen, by wzbudzić w odbiorcy zamierzone emocje i przeczucia).

Udźwiękowienie

W czasie postprodukcji można zarówno dodać dźwięki specjalne dopasowane do charakteru filmu, których nie udało się uzyskać podczas produkcji (szum morza, dźwięk syreny okrętowej, odgłosy mew), zamontować cały podkład muzyczny, jak i  zsynchronizować obraz z dźwiękiem, który w warunkach produkcji nagrał się w zbyt słabej jakości.

Korekcja obrazu

Jest zdecydowana różnica między kolorystyką w realizacji na etapie produkcji i postprodukcji. Obraz świeżo nakręconego filmu przed obróbką jest nienasycony, w ubogiej tonacji. Korekcja koloru w znaczny sposób poprawia film, dopasowuje go do klimatu danej produkcji.